Fundusz Sprawiedliwości – pomaga sprawiedliwie

Czasem jedna chwila zmienia życie całych rodzin. Wielu pokrzywdzonych przez pijanych kierowców przez całe lata odczuwa skutki wypadku. Zmagają się z traumą, przechodzą trudne i skomplikowane leczenie urazów, uniemożliwiające lub utrudniające normalne funkcjonowanie. Ofiary wymagają kompleksowego wsparcia, które zapewnia Fundusz Sprawiedliwości.

Mapa ośrodków pomocy Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – czyli Fundusz Sprawiedliwości – ma na celu przede wszystkim pomoc ofiarom i świadkom przestępstw. Fundusz jest zasilany z nawiązek nakładanych na skazanych za przestępstwa i z pracy osadzonych w zakładach karnych, wśród nich – pijanych kierowców. W latach 2013–2017 ośrodki pomocy otrzymywały rocznie do 20 mln zł. W 2018 r. kwota wzrosła do 25 mln zł. W tym roku, po wprowadzeniu Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, wartość wsparcia przekroczy 100 mln zł!

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości w całym kraju działa sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym: 60 placówek regionalnych i 337 punktów lokalnych. Miejsc, w których można otrzymać wsparcie, wciąż przybywa. Ministerstwo Sprawiedliwości dba, by pomoc była jak najłatwiej dostępna – co roku ofiarą różnego rodzaju przestępstw pada ok. 200 tys. Polaków! To oznacza, że każdego dnia pokrzywdzonych zostaje ponad pół tysiąca osób. Osiem procent z nich to dzieci.

Ofiary pijanych kierowców i bliscy ofiar mogą liczyć na wszechstronne wsparcie. Prawnicy pomagają w napisaniu pism, przygotowaniu i składaniu wniosków. Podejmują się także analizy dokumentacji prawnej, co często wymaga specjalistycznej wiedzy. W ośrodkach pracują również psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy, którzy świadczą pomoc dla pokrzywdzonych i ich bliskich.

W ramach Funduszu Sprawiedliwości ofiary wypadków drogowych mogą otrzymać wsparcie w zakresie rehabilitacji oraz zakupu leków, sprzętu ortopedycznego i medycznego. Koszty leczenia przekraczają możliwości finansowe wielu ludzi, szczególnie gdy obrażenia odniesione w wypadku nie pozwalają na podjęcie pracy. Środki z Funduszu Sprawiedliwości to wymierne wsparcie, ułatwiające powrót do zdrowia. Informacje o tym, jak wyszukać najbliższą placówkę pomagającą osobom pokrzywdzonym, znajdują się w ramce poniżej.

Placówki świadczące pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem
Aby się dowiedzieć, gdzie możesz uzyskać pomoc, odwiedź stronę www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.
1. Wybierz opcję „Potrzebujesz pomocy”, a następnie „Znajdź ośrodek pomocy”. Zostaniesz przeniesiony na stronę z wykazem placówek – ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości i punktów lokalnych.
2. Wpisz w okienku nazwę swojej miejscowości. Wyświetlą się lista oraz mapa z placówkami znajdującymi się w Twojej okolicy.
3. Po kliknięciu nazwy konkretnej placówki na liście dowiesz się, pod jakim adresem ona działa i w jakich godzinach jest czynna.
Sieć placówek pomocy wciąż rośnie – dane na stronie www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl są aktualizowane na bieżąco.
Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości uruchomiona została także telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym (222 309 900).

Na ratunek ofiarom. Wsparcie dla klinik

Jest 8 czerwca 2005 r. Dwudziestoletnia Asia, miłośniczka koszykówki z okolic Jeleniej Góry, ma  mnóstwo planów i marzeń związanych ze sportem. Właśnie wraca z treningu. Na przejściu dla pieszych uderza w nią samochód. Kierowca ucieka z miejsca zdarzenia. Jest pijany – ma we krwi ponad dwa promile alkoholu. Lekarze przez kilka miesięcy walczą o życie dziewczyny, pogrążonej w śpiączce. W końcu Joanna się budzi. Dziś, pomimo upływu kilkunastu lat, wciąż walczy o powrót do zdrowia i o to, by znowu chodzić.

Podpisanie umowy między Funduszem Sprawiedliwości, a Fundacją „Akogo?” na sfinansowanie budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Podobną walkę w całej Polsce codziennie toczą tysiące ofiar wypadków drogowych. W 2019 r. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o wsparciu dla kilku ośrodków, które pomagają im wrócić do zdrowia. Ok. 40 mln zł trafi do Kliniki „Budzik” dla dorosłych. – Te pieniądze, zasądzone od przestępców, są przekazywane na mądry i dobry cel – powiedział Minister Sprawiedliwości  Zbigniew Ziobro podczas uroczystości podpisania umowy na wybudowanie i wyposażenie ośrodka. – To fantastyczna wiadomość. Będziemy mogli mocno skupić się na szybkiej budowie kliniki i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów – podkreślała Prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk. Inicjatywa otrzymała honorowy patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Trzypiętrowy obiekt, który powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, będzie miał ok. 3 tys. m2 powierzchni. Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości zostanie wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i diagnostyczny, specjalne łóżka oraz urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii i terapii manualnych. W klinice będzie mogło jednocześnie przebywać 16 pacjentów. W „Budziku” dla dzieci, który działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, wybudziło się dotąd ponad 50 małych pacjentów. Wielu z nich to ofiary wypadków drogowych.

Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości pokrzywdzeni w wypadkach otrzymają pomoc również w pierwszym nowoczesnym ośrodku replantacji kończyn na terenie Mazowsza, powstającym w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku. – Wyrażam  podziękowanie, nie tylko w imieniu własnym i naszego szpitala, ale też całego środowiska ortopedycznego, za wsparcie dla polskiej ortopedii. To pozwoli nam znacznie zwiększyć możliwości świadczeń – mówił prof. Jarosław Czubak, Kierownik Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej otwockiego szpitala. Placówka otrzyma ponad milion złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup mikroskopu chirurgicznego, który umożliwi lekarzom przeprowadzanie bardzo precyzyjnych zabiegów. Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości pacjenci z Mazowsza nie będą musieli być przewożeni do ośrodków replantacyjnych w innych częściach kraju.

Podobną kwotę dofinansowania otrzyma Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Ponad milion złotych zostanie przeznaczone na zakup trójwymiarowego urządzenia do stosowania implantów kręgosłupa oraz zestawu do neuromonitoringu mózgowo-rdzeniowego. Implanty są używane m.in. w przypadku ciężkich urazów kręgosłupa u ofiar wypadków komunikacyjnych.

– Bez wątpienia będziemy ten sprzęt bardzo skutecznie wykorzystywali. Centralny Szpital Kliniczny jest jednym z największych szpitali w Polsce. Trafia tu rocznie blisko 100 tys. pacjentów. Około 30% to pacjenci z urazami, po wypadkach, ofiary przestępstw – mówił dr n. med. Marcin Maruszewski, Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podczas uroczystości podpisania umowy na przekazanie środków z Funduszu Sprawiedliwości.

W materiale wykorzystano komunikaty Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz zapisy dokumentu „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019–2021”.

Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019–2021. Miliony dla ofiar przestępstw
Jesienią 2018 r. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zatwierdził program, który jest odpowiedzią na potrzebę kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw w całej Polsce. Część pokrzywdzonych wymaga kompleksowej pomocy na wielu płaszczyznach, w celu zniwelowania dotkliwych skutków pokrzywdzenia. Największego wsparcia potrzebują osoby, które ucierpiały w wyniku naruszenia ich nietykalności cielesnej lub znęcania się psychicznego. Szczególnego wsparcia potrzebują również osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, osoby niepełnosprawne, chore i dzieci – napisano w dokumencie programowym. Beneficjentami są osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw, osoby im najbliższe oraz świadkowie i osoby im najbliższe.
Na 2019 r. zaplanowano 115 mln zł. W kolejnych latach kwota będzie rosła – do 117,5 mln w 2020 i 120 mln w 2021 r. W sumie na realizację programu przeznaczono więc 352,5 mln zł.