Jak alkohol działa na kierowcę? Poznaj fakty

Zero tolerancji dla prowadzenia po alkoholu! Alkohol to substancja psychoaktywna, która – nawet w małej dawce – wpływa na funkcje mózgu. Efekt? Zmiana nastroju, świadomości, postrzegania i zachowania. Po wypiciu alkoholu pogorszeniu ulega koordynacja wzrokowo-ruchowa, która jest kluczowa dla bezpiecznego prowadzenia samochodu!

Alkohol – zmiany nastroju

Choć wiele osób jest przekonanych, że alkohol pozytywnie wpływa na nastrój, tak naprawdę substancja ta ma działanie depresyjne. Tylko w pierwszej fazie po wypiciu odczuwamy euforię i przypływ energii, czujemy się rozluźnieni. To efekt przejściowy. W drugiej fazie alkohol zaczyna działać jak depresant – czujemy się senni i znużeni, działamy i myślimy wolniej. Alkohol spowalnia przepływ impulsów nerwowych. Pogarsza się nasza zdolność do oceny sytuacji, pamięć, percepcja, czujność i samokontrola.

Działanie alkoholu w zależności od stężenia

 • 0,2–0,5‰ – osoba z takim stężeniem alkoholu we krwi czuje się odprężona i pobudzona, ale mogą wystąpić u niej zaburzenia równowagi, pogorszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i problemy z prawidłowym widzeniem. Zmniejsza się także krytycyzm. Pamiętaj, że wg polskiego prawa to stan po użyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdów w tym stanie to wykroczenie!
 • 0,5–0,7‰ – pogarsza się sprawność ruchowa i refleks, choć możemy tego nie odczuwać. Zdolność do oceny własnych możliwości i samokontroli jest gorsza. Charakterystyczna dla tego stanu jest nadmierna pobudliwość.
 • 0,7–2‰ – osoba o takim stężeniu alkoholu we krwi ma zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji. Czas reakcji jest opóźniony. Znacznie pogarsza się sprawność umysłowa – zdolność do logicznego rozumowania, wyciągania wniosków. Rośnie ciśnienie krwi, akcja serca przyspiesza. U niektórych mogą pojawić się wymioty.
 • 2–3‰ – to stężenie, które znacznie osłabia zdolność do kontrolowania się (zjawisko „urwanego filmu”). Charakteryzuje się dużą sennością, spowolnieniem reakcji, zaburzeniami równowagi. Dochodzą do tego trudności z mówieniem (bełkotliwość).
 • 3–4‰ – to niebezpieczny stan, w którym część osób może wykazywać zaburzenia świadomości prowadzące nawet do śpiączki. Spada ciśnienie krwi, obniża się ciepłota ciała. Następuje osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych.
 • Powyżej 4‰ – eksperci wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków to stan zagrożenia życia. Dochodzi do zaburzenia czynności układu oddechowego, naczyniowego i ruchowego. Może wystąpić śpiączka.

Źródło: Jadwiga Fudała, Bezpieczne picie alkoholu, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69551,bezpieczne-picie-alkoholu, 30 grudnia 2018 r.

Co wpływa na stężenie alkoholu we krwi?

 • Ilość spożytego napoju. Im więcej wypijesz, tym większe stężenie alkoholu w Twoim organizmie.
 • Masa ciała. Osoba ważąca 50 kg, która wypije tyle samo alkoholu, co człowiek ważący 80 kg, będzie miała o wiele wyższe od niego stężenie alkoholu.
 • Płeć. Kobiety osiągają wyższe stężenie alkoholu we krwi ze względu na uwarunkowania biologiczne (mniejsza zawartość wody w organizmie, mniejsza aktywność enzymów metabolizujących alkohol, większa ilość estrogenów, które zwiększają wchłanianie alkoholu).
 • Czas trwania i sposób picia. Picie alkoholu w szybkim tempie bardzo gwałtownie podnosi jego stężenie we krwi. Rośnie ono szybciej także w przypadku wypijania musujących napojów alkoholowych (szampana, drinków z napojem gazowanym), szczególnie na pusty żołądek.

Źródło: Jadwiga Fudała, Bezpieczne picie alkoholu, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69551,bezpieczne-picie-alkoholu, 30 grudnia 2018 r.

Kierowco! Czy wiesz, że…

 • 90% informacji, które docierają do kierowcy, ma charakter wzrokowy? Alkohol pogarsza koordynację wzrokowo-ruchową – powoduje, że nie jesteś w stanie szybko odebrać i przetworzyć wszystkich bodźców, takich jak np. zmiana świateł na sygnalizatorze czy pojawienie się przeszkody na drodze.
 • Przeciętny czas reakcji na bodziec zewnętrzny u zdrowego człowieka wynosi od 0,2 do 0,5 sekundy. W przypadku stężenia ok. 0,5 promila alkoholu czas ten wydłuża się o około 30%. Przy stężeniu 1 promila – dwu- lub nawet trzykrotnie!
 • Po alkoholu gorzej widzimy. Oko wolniej przystosowuje się do ostrego światła i do ciemności. Możemy nie dostrzegać przedmiotów, które znajdują się w półcieniu. Nasz wzrok nie obejmuje szerszego pola, koncentruje się na tym, co znajduje się w centrum.
 • Alkohol pogarsza nie tylko wzrok, ale też słuch. Osoba nietrzeźwa może mieć problem ze zidentyfikowaniem, z jakiego kierunku dochodzi dźwięk.
 • Po alkoholu (już przy stężeniu 0,5 promila) nie oceniamy realistycznie swoich możliwości. To zjawisko bardzo niebezpieczne szczególnie dla kierowców!

Źródło: Powstrzymaj pijanego kierowcę, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa-Kraków 2014.