O projekcie

Ogólnopolska kampania „Trzeźwi na drodze” to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Jak pokazują policyjne statystyki, problem nietrzeźwości na drogach jest bardzo poważny. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2019 r. zatrzymano ponad 63 tys. pijanych kierujących. To o przeszło 3,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku! Tylko w ubiegłym roku doszło do ponad 1600 wypadków, których sprawcy wcześniej pili alkohol. Z ich winy zginęło ponad 200 osób, tysiące zostało rannych. Ci, którym życie zrujnowali pijani kierowcy, podobnie jak ofiary innych wypadków drogowych, mogą liczyć na wsparcie Funduszu Sprawiedliwości.

Apelujemy do wszystkich: nie wolno pozostawać biernym i przyzwalać na jazdę po alkoholu! Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najcenniejszych wartości w życiu człowieka, a celem naszej kampanii jest jej wzmacnianie poprzez przeciwdziałanie przyczynom przestępczości na drogach.

Materiały kampanii zawierają ważne wiadomości na temat wpływu alkoholu i narkotyków na działanie kierowcy oraz informacje o karach grożących pijanym i odurzonym za kierownicą. Obalamy szkodliwe mity na temat rzekomych sposobów na szybsze trzeźwienie. Piszemy o tym, jak reagować na pijanych kierowców i komunikować zagrożenie odpowiednim organom. Informujemy o pomocy dla ofiar wypadków drogowych, którą zapewnia Fundusz Sprawiedliwości.

Projektem zostanie objętych 1000 szkół nauki jazdy oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w całej Polsce. We wrześniu adresaci zadania otrzymają gazety, ulotki oraz broszury z informacjami dotyczącymi opisanych zagadnień.